Jams & Jellies

Price: Adults: $13, Seniors (65+): $11, Children (5-12): $6, Children under 5: Free

Visitors will get to experience the canning process by watching and listening to staff as they follow recipes dating back to 1858. Early to mid-August is exactly the time of year that the Wade House household staff would have been busy preserving fruits that were ripening.

Staff will use raspberries picked on the Wade House grounds to make the jam and jelly and then will seal canning jars with brandy-soaked paper rounds and five layers of tissue paper. Interpreters will also explain the differences between jams and jellies.

Location